Víkend sa niesol v znamení adrenalínového športu s vôňou dreva

28.11.2013

V nemeckom Stuttgarte sa tento víkend 25 a 26. októbra konali majstrovstvá sveta v športe, v ktorom sú bežné pojmy ako nabrúsený a ostrý. STIHL TIMBERSPORTS ® World Championship 2013 prilákal chlapov, ktorí sa dokážu poriadne oháňať a pri ich výkonoch doslova lietajú triesky. Adrenalín, úctyhodné výkony, sila a presnosť sa skĺbili v nebezpečnom, ale zároveň krásnom športe spojenom s rúbaním dreva. Takmer nadľudským výkonom prihliadalo toho roku v Porsche Arena vyše 15 000 divákov.

Drevorubači pricestovali z 24 krajín sveta, medzi ktorými nechýbalo Španielsko, Nemecko, Veľká Británia, Poľsko, Kanada, USA, Írsko, Nový Zéland, Austrália, ale aj Čechy. Na šampionáte sa zúčastnilo celkom 120 atlétov. Na súťaži nechýbal ani niekoľkonásobný majster sveta Jason Wynyard z Nového Zélandu, Robert Ebner z Nemecka, Brad De Losa z Austrálie a Toni Flueckiger zo Švajčiarska. Predstavil sa aj sympatický Čech Martin Komárek z Moldavska, ktorý je držiteľom rekordu v disciplíne Stock Saw z roku 2010.

Aj keď disciplíny vyzerajú nebezpečne, sú pripravované s ohľadom na maximálnu bezpečnosť pretekárov aj divákov počínajúc pomôckami až po ochranné plexisklá a vzdialenosť od pódia. Mimoriadne náročná, ale o to viac divácky atraktívna disciplína je Springboard Chop. Súťažiaci musí do presne pripraveného kmeňa vysekať asi meter nad zemou zásek, do neho umiestniť dosku, vysekať druhý zásek vo výške 2,8 m, stojac na prvej doske a potom stojac na vrchnej doske odťať kmeň.

Pílenie, rezanie a sekanie počas dvojdňového zápolenia najlepšie zvládol 34-ročný Brad De Losa z Austrálie, ktorý sa zaslúžene stal svetovým šampiónom pre rok 2013. Druhý skončil Matthew Cogar z USA a tretí s neskrývanou radosťou Čech Martin Komárek. Cenu šampiónovi odovzdal Dr. Nikolaus Stihl. Doterajší päťnásobný šampión Jason Wynyard sa musel uspokojiť s piatym miestom. Prestížny šampionát organizuje značka Stihl, ktorá na Slovensku ponúka nielen píly, s ktorými sa súťažilo, ale aj oblečenie pre drevorubačov z vysokokvalitných materiálov, zabezpečujúce ochranu i pohodlie.

 

Výsledková listina

Individuálne poradie : 1. Brad de Losa (USA) , 2. Matthew Cogar (USA) , 3. Martin Komárek (ČR) , 4. Robert Ebner (GER) , 5. Jason Wynyard (NZL) , 6. Mitch Hewitt (CAN), 7.  Istvan Juhasz (HUN) 8. Daniel Vincente (ESP) , 9.  Krystian Kaczmarek (POL) 10. Spike Milton (ENG)

Poradie tímov : 1. Nový Zéland , 2. USA , 3. Austrália, 4. Kanada, 5. Nemecko, 6. Veľká Británia , 7. Turecko , 8. Švédsko , 9. Švajčiarsko , 10. Česká republika.

Disciplíny

Stock Saw – Kráľovská disciplína, ktorá dokonale preverí schopností pilčíka. Súťažiaci používa MS 660 STIHL Magnum ® a začína oboma rukami na kmeni s pílou vo voľnobehu na zemi. Následne odpíli z kmeňa tzv. koláč (10 cm hrubý a v priemere 41 cm). „Motorovú pílu MS 660 distribuujeme aj na Slovensku. Vyznačuje sa vysokou spoľahlivosťou, presnosťou a mimoriadne vysokým výkonom 5,2 kW/7,1 k,“ hovorí Ján Spišák, riaditeľ spoločnosti Sténia, ktorá je výhradným dovozcom značiek STIHL a VIKING na Slovensku.

Hot Saw - V tejto disciplíne súťažiaci používa vlastnú pílu s upraveným motorom, zvyčajne pochádzajúcim z vodných skútrov alebo snežnej rolby. Po odštartovaní musí urobiť tri rovnaké rezy (zhora, zdola a opäť zhora) a urezať 10 cm hrubé „koláče“ z kmeňa. Niektoré podomácky upravené píly dosahujú rýchlosť reťaze až 260 km/h.

Single Buck - Súťažiaci odrezáva kus „koláča“ z 46 cm hrubej bielej borovice pomocou jediného súvislého rezu jednomužnou pílou. Proti zaseknutiu píly môže súťažiacemu pomáhať pomocník s klinom a odfukovaním pilín.

Standing Block Chop – Súťažiaci musí sekerou akoby zoťať strom, teda vertikálne upevnený kmeň bielej borovice hrubý 30-36 cm.

Underhand Chop - Pretekár stojí oboma nohami od seba na kmeni 30-36 centimetrov hrubej bielej borovice a sekerou ho pretína vo dvoje. V podstate si zatína medzi chodidlá.

Springboard Chop – Súťažiaci musí odťať kmeň balansujúc iba na vratkej doske vloženej do ním vysekaného záseku v tomto kmeni vo výške 2,8 metra.

Naspäť
Vyplňte, prosím, všetky polia formulára a my Vás radi skontaktujeme a zodpovieme Vaše otázky.
captcha