Neologická synagóga s dverami od Schüco

14.08.2014

Stavba neologickej synagógy v Žiline stojí na mieste pôvodnej synagógy z roku 1881. Je dielom nemeckého architekta prof. dr. Petra Behrensa (1868 – 1940), ktorý sa považuje za jedného z krstných otcov modernizmu. Stavba je od roku 1963 národnou kultúrnou pamiatkou (zapísaná do Ústredného zoznamu kultúrnych pamiatok dňa 5. 11. 1963 pod číslom 89/1963).

 

Vzhľadom na nepriaznivý stav budovy sa občianske združenie Truc sphérique, v spolupráci s Židovskou náboženskou obcou Žilina, rozhodlo pripraviť projekt na rekonštrukciu synagógy s cieľom vytvorenia výstavného priestoru európskeho rozmeru. Pri obnove synagógy, ktorá sa začala v roku 2012, spolupracuje viacero partnerov a podporovateľov. Patrí medzi nich aj spoločnosť Schüco, ktorá dodala materiál na vstupné dvere tvoriace vstup do infocentra. V tomto priestore už v súčasnosti prebiehajú rôzne vernisáže a výstavy.

 

„Tento projekt nás oslovil svojou unikátnosťou a významom. Vďaka obnove synagógy sa nielen zachránila jej historická hodnota, ale zároveň sa vytvoril reprezentatívny priestor pre šírenie kultúry. Preto nás veľmi teší, že sme sa na projekte mohli spolupodieľať,“ uviedol Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco International KG na Slovensku.

 

Samotnej rekonštrukcii synagógy predchádzal dôsledný pamiatkový výskum. Architektonické riešenie, pripravené renomovanými odborníkmi, zdôrazní monumentalitu priestoru a jeho novú funkčnosť. Autori projektu plánujú v synagóge okrem samostatných výstav organizovať podujatia zamerané na neformálne vzdelávanie a výskumné aktivity.

Naspäť
Vyplňte, prosím, všetky polia formulára a my Vás radi skontaktujeme a zodpovieme Vaše otázky.
captcha