ÚPLNÉ VYBITIE BATÉRIÁM V NOTEBOOKOCH NEPROSPIEVA

21.01.2015

Nové verzus staré batérie

„Kedysi platilo, že vybíjanie batérie až do nulovej kapacity jej prospieva, no takéto tvrdenie je staré už viac ako desať rokov a dnes už nie je aktuálne. Spomínané odporúčanie malo svoj účinok najmä pri nikelkadmiových akumulátorov, kedy ich plné vybíjanie naozaj pomáhalo. Dnes sa už ale nemusíme držať rád, ktoré stratili aktuálnosť. Moderné mobily a notebooky používajú akumulátory na báze lítia. Ide o diametrálne odlišné batérie a podľa toho je potrebné ich aj používať,“ povedal Martin Gergely, vedúci obchodného oddelenia spoločnosti OKAY Slovakia.

Prečo nenechať batériu úplne vybiť?

Ak sa zariadenia úplne vybijú, nejde práve o najpríjemnejší stav pre používateľov, ktorí notebooky využívajú najmä pri práci, ale aj vo voľnom čase. Rovnako to však nie je stav, ktorý by bol prospešný pre samotné batérie, keďže v takejto situácii vzniká vysoká záťaž na batériový článok, čím sa skracuje jeho životnosť a mizne aj jeho kapacita. Takto si mnohí používatelia zničia batériu extrémne rýchlo, niekedy už po niekoľkých mesiacoch a zariadenie im bez nabíjania nevydrží ani jeden deň. „Odporúča sa nabíjať moderné typy batérií v čase, keď ich kapacita klesne pod 30 %. Ak sa ocitne na nižšej úrovni, je potrebné vyhľadať zdroj na opätovné nabitie zariadení. Absolútne vybíjanie batérií na pravidelnej báze spôsobuje skrátenie ich životnosti až na desatinu,“ vysvetlil Martin Gergely.

Predĺženie životnosti batérií v mobiloch, tabletoch či notebookoch teda nezaručí ich úplné vybíjanie, ale práve naopak, je potrebné dbať na včasné pripájanie zariadení k elektrickému zdroju, a zabezpečiť tak ich dlhodobé a efektívne fungovanie. 

Naspäť
Vyplňte, prosím, všetky polia formulára a my Vás radi skontaktujeme a zodpovieme Vaše otázky.
captcha